"Wat heeft het leven mij nog te bieden"?

Wanneer de dokter bellen

Er kunnen zich, als patiënt met hartfalen, een aantal signalen voordoen die aanleiding geven om eerder contact op te nemen met uw behandelend arts. Dat kan zijn uw huisarts of uw cardioloog.

Weegt u zich in de ochtend om de een of twee dagen zonder kleren. Wanneer u in een tijdsbestek van twee weken meer dan 2 kilo aankomt, kan dit wijzen op het vasthouden van vocht.

Het optreden van een kuchje of hoesten, vooral in de nacht, kan een voorbode zijn van "vocht achter de longen".

Het optreden van koorts, bijvoorbeeld bij het doormaken van een infectie, kan het marginale evenwicht waarin het hart verkeert verstoren.

Zomaar ineens een opvallende toename van vermoeidheid gedurende een aantal dagen, zonder dat dit overgaat.

Het optreden van duizeligheid, wankel worden op de benen, de neiging je vast te moeten houden. Wellicht is de dosis aan medicijnen te hoog en moet die op korte termijn worden aangepast. Wellicht is het hartritme verstoord en moet dit worden hersteld.

Vooral voor de oudere patiënt geldt dat het voor een korte tijd "zomaar" optreden van verwardheid een symptoom kan zijn van verergering van de kwaal.

Zonder enige twijfel is hartfalen een ernstige aandoening. Alleen al de beperkingen die je als patiënt ervaart drukken een belangrijk stempel op het leven. Het is dan ook niet verwonderlijk dat veel patiënten zich afvragen: "Wat heeft het leven mij nog te bieden"? In algemene zin kan daar moeilijk een antwoord op gegeven worden. De hedendaagse medische behandeling en zorg bieden veel patiënten toch nog een redelijke levenskwaliteit en levensduur. Gemiddeld is de verwachte levensduur wel minder dan van "gezonde" mensen.
Bij het vaststellen van een dergelijk gemiddelde zijn echter allerlei soorten patiënten op een hoop geveegd. Geen enkele patiënt zal overeenkomen met dit gemiddelde. Er zijn geen twee patiënten hetzelfde. Het is daarom vooral ook van belang naar allerlei andere omstandigheden te kijken. Leergierige patiënten schrikken vaak van de grafieken waarin de overlevingskansen van patiënten zijn weergegeven. Doch die overlevingspercentages hebben een zeer beperkte betekenis als het gaat om te bepalen hoe een individuele patiënt er voor staat. De verwachte levensduur en levenskwaliteit is onder andere mede afhankelijk van:

De ernst van het hartfalen.
Naarmate de verschijnselen van het hartfalen ernstiger zijn, staat de patiënt er slechter voor.
De reden van het hartfalen.
Bij de een kan dat relatief onschuldig zijn en goed te verhelpen, bij een ander juist niet.
De leeftijd van de patiënt.
Niet vergeten mag worden dat in de statistieken nogal wat oude patiënten (d.w.z. ouder dan 80 jaar) zijn meegewogen. Hun vooruitzichten zijn om allerlei redenen toch minder gunstig dan van jongere mensen.
Het "aanslaan" van de medicinale behandeling.
Vaak worden de effecten van medicijnen echter pas op de wat langere termijn gezien.

Bijkomende kwalen.
Te noemen vallen niet te opereren vernauwde kransslagaders, klepgebreken, of een andere ziekte die, op een of andere manier, belastend is voor het hart.

De motivatie van de patiënt om waar nodig zijn leefwijze aan te passen.

Ondanks de ernst van de kwaal is er in veel gevallen reden voor optimisme. Dat zal vooral het geval zijn wanneer door wat langduriger medicijngebruik verbeteringen meetbaar zijn. Zo is gebleken dat de overlevingsduur van mensen met een bepaalde hartspierziekte de laatste 15 jaar meer dan verdrievoudigd is, als gevolg van betere medicijnen. Daarenboven staat het wetenschappelijk onderzoek op dit vlak niet stil, waardoor verwacht mag worden dat in de nabije toekomst nog betere medicijnen kunnen worden ingezet. In veel gevallen is een zogenaamde "uitzichtloze toekomst" van "steeds slechter worden" daarom al lang niet meer aan de orde. In aanvulling op de medische behandeling dragen de verbeterde zorg, en niet in de laatste plaats de verbeterde inzichten van de patiënt en zijn omgeving, daar aan bij. Men leert er steeds beter mee omgaan. Door dit alles ervaart een toenemend aantal patiënten hun conditie na verloop van tijd als grenzend aan "normaal".
En mocht het uiteindelijk toch nodig blijken dan biedt wellicht een van de steeds beter wordende mogelijkheden om te opereren uitkomst.
Bron: Ziekenhuis oost limburg

Gezond leven!

  • cardiolabel

    Het doel van het Europees cardiolabel®, het aan banden leggen van het gebruik van transvetten in onze voeding. Klik op het logo.

  • ziekte en aandoeningen menselijk lichaam

    De arts geeft u een zo duidelijk mogelijke uitleg, maar soms zijn we wel eens wat afwezig met onze gedachten, klik op het logo voor meer informatie.

U hebt niet gevonden wat je zocht?

Correcties en/of opmerkingen zijn altijd welkom. Ook eventuele ontbrekende artikelen of uw ervaringen kunnen hier gemeld worden.

HOOFDMENU